
Jag funderar på att resa och besöka en storstad snart och tänkte bara höra med dig som reser så mycket.. Vilken storstad är den bästa? Vill ha shopping och party!
Svar: Oj, svår fråga! Alla storstäder jag har besökt har varit bra, men vissa såklart bättre än andra.
New York – GRYM shopping! Det är nästan ett måste att besöka NY innan man dör. Jag känner att jag måste åka tillbaka dit när jag fyllt 21 så att jag kan uppleva nattlivet också. Det är en väldigt stressig stad men jag antar att man måste försöka se ”charmen” i det, hehe.. Allt är så coolt i New York. Precis allt. Man tappar hakan åt minsta lilla sak!
Milano – En otroligt fin stad med fina byggnader, men shoppingen var bara ok. Jag menar, tänker man Italien tänker man ju SKOR. Däremot fanns det ett stort köpcenter med de dyraste märkena och där fanns det en massa fint. Illa för plånboken dock.. Coola nattklubbar där man dansade under bar himmel, och väldigt god glass!
London - Ääääääääääälskar London! Så otroligt trevliga och hjälpsamma människor, shoppingen var grym, sköna pubar (vi var aldrig ute på någon klubb, det får bli när jag åker dit i höst!), en massa mysiga caféer och det var jättekul att turista sig där. Planera dock in en hel dag inne på Topshop. Den är nämligen enorm!
Barcelona - Perfekt stad att besöka under sommaren. Man får shopping (om man inte är så kräsen som jag är shoppingen bra) och fina stränder vid medelhavet. Men det absolut bästa var nattklubbarna. Det finns inte många ställen i europa där man får medelhavsstränder och ordentliga nattklubbar som slår klubbarna på Stureplan med hästlängder. Fan vad kul vi hade där!
Paris - Underbara Paris.. Ok, jag har nog hittat min favorit (efter Stockholm då, höhö). Paris är bäst. Bäst bäst bäst. London är väldigt nära, men Paris är snäppet bättre tycker jag. Det är inget snack om saken att det är ett shoppingparadis, för jag shoppade för 18 000 kronor där nere. Herregud vad mycket fint det finns. Själva staden är helt fantastisk också. Massa mysiga gator, sköna uteserveringar och det finns en massa fint att se, t.ex. Notre-Dame. Och så har vi då nattlivet också. VIP room är en av de bästa klubbarna jag någonsin varit på! Jag måste tillbaka till Paris nästa vår!
Sen har jag besökt andra storstäder också t.ex. Berlin & Toronto men där hann jag knappt uppleva något!
Det här gäller alla storstäder (förutom Barcelona), åk inte dit på sommaren. Det är alldeles för varmt och det finns ingenstans man kan svalka sig. Våren och hösten är perfekt, då finns det även en massa snygga kläder i butikerna!
Har ni någon storstad som ligger er varmt om hjärtat?





Bilder från underbara Paris! Var där med Tyra i våras ♥



Absolut Paris!
Kenzas svar: Visst är det underbart där?! Skulle verkligen vilja åka dit på en romantisk weekend också, men det skulle nog bara sluta med att Aleks får bära alla shoppingpåsar haha..
Så jäkla avis på dig som har rest så mycket!
Kenzas svar: När jag var yngre var jag likadan. Jag var avis på alla klasskompisar som åkte iväg på semestrar med sina familjer hela tiden medan jag alltid satt kvar hemma i tråkiga Sverige.. Hehe.. Att resa är bland det bästa jag vet och jag är så otroligt tacksam över att jag får göra det nu. Vill se hela världen!! Helst skulle jag vilja tågluffa genom hela Europa
new york & los angeles! har inte varit där men det är en dröm.. vill/ska inte du till L.A kenza?
Kenzas svar: L.A känns ju nästan som ett måste! Men förutom att man måste fylla 21 först så bör man nog skaffa körkort. Jag har hört att det är omöjligt att ta sig runt där utan bil..
har själv varit i newyork, så underbart! helt sjukt vad jag saknar att vara där!
sannakrouthen.blogg.se
Jag älskar New York och kommer alltid att göra det! Har varit där en gång, men när jag fyller 15 (om två år) åker vi dit igen, och jag garanterar att det inte är sista gången! <3 Världens bästa stad!
Mycket av min klädstil fick jag därborta, och det var även där jag bestämde mig för att börja blogga, och GUD vad glad jag är att gjorde det!
Fina bilder!
Istanbul! Älslar den staden! Var där i våras.. Finns så mycket att se och göra, jättevackert. Ska absolut tillbaka.. Har en massa bilder i bloggen, egen kategori t.o.m.
Kenzas svar: Maten måste ha varit fantastisk!
åh vad kul
ROM! Världens mest underbara stad, kanske inte överdrivet bra shopping men gud vilken mysig stad!
Kenzas svar: Åh.. Jag och Aleks skulle ju dit i våras men dagen innan drog ju vulkanen på Island igång.. Måste till Rom! Ser så mysigt och romantiskt ut
Frågar för 3:e gången:D
HUR FÅR DU TILL DINA LOCKAR????!?!? KAN DU VISA?:D
KRAM
Kenzas svar: Det finns en video! kolla kenzas på videofy.me
Paris och London är favoriterna. Utan tvekan!
Rom är en riktigt vacker stad som jag älskade från den stunden jag landade. Shoppingen är bra och det finns så himla mycket vackra antika byggnader att se.
Jag har bara varit i New York och London av de där städerna men båda är helt otroligt fina! Måste nog säga att New York är bäst, men det beror kanske på att jag var mer modeintresserad under den resan, haha. Det gör ju mycket.
Paris vill jag lugnt besöka också! Staden verkar ju helt otroligt fin! Och lite smått sådär romantisk också vilket är gulligt.
Jag var i London förra året. Och va in i TopShop, gud det var verkligen enormt! Tre stora våningar! Dit ska jag absolut igen!
Jag ÄLSKAR London. Har bara varit där 1 gång, men det var hur kul som helst.
Att bara gå runt och se staden var en upplevelse i sig. Måste tillbaks dit nån gång.
Älskar din blogg!
Kram Elin
Ja, paris ligger mig varmt om hjärtat också. Kanske är det för att jag blev kär i en kille där? kanske är det för att alla är så öppna och trevliga (speciellt när man kan franska)? kanske är det för att shoppingen och alla sevärdheter är så underbara?
hur som helst är paris verkligen en drömmarnas stad!
gal1 bra tips, tack dude
åh vad kuL
Dagens fråga: Vad använder du för värmeskydd och när använder du det (när ditt hår är vått eller precis innan du ska fixa det)?
Jag vet att du kanske tycker det låter lamt. Men, Tel-Aviv tycker jag du borde besöka! Så sjukt underbar stad. Nattlivet där ska vi inte ens snacka om. Människorna, maten och shoppingen. Shit, gotta love that town. Och hela Israel såklart. Kärlek. Synd bara att många inte vågar sig på att åka dit.
Grekland, karahptos. Älskar älska o älska det var så härligt men dit ska man med sin kille
Tetouan i marocko !!!!!!!
MEN GUUUUD KENZA!!!! BANGKOK BANGKOK BANGKOK SÄGER JAG BARA!!! Du måste till bangkok! Ett par skor kostar lika mkt som ett ciggpaket i sverige, och ett ciggpaket kostar lika mycket som en liten chipspåse i sverige och en chipspåse kostar typ en spänn! ALLT MAN BEHÖVER, INTE SANT? Plus att människorna är helt underbara. Luften är det dock väldigt mycket avgaser i, om man säger.
london, lätt!! är så förälskad i den staden så det finns inte ord för det!
Jag fullkomligt älskar Singapore och Berlin. Något med de städerna som får mig att vilja se precis ALLT. Och bli en sån där turist som strosar runt i timmar och bara tittar på allt. Rekommenderas starkt!
Rom. Underbar stad!
REYKJAVIK! Så otroligt mysigt och vackert. Kanon mat och bra shopping!
melbourne i australien e fantastisk! nu va de några år sen jag va där sist men då va de sjukt bra. ska dit till jul igen, jag verkligen älskar den staden.
Göteborg! Jag tycker den är stor och det är fullt med affärer….men ibland kan det vara rörigt pågrund av alla tåg, bussar och bilar!
London! Människorna där är så otroligt trevliga! Till skillnad från Sverige, höhö.
Starbucks och Primark är underbart!
Syntes at London er myeee bedre enn Paris. Elsker London!
Tokyo är min favorit. Men det kan knappt räknas in, för det är som att vara på en annan planet haha! Helt fantastiskt. Annars är London underbart!
Kenzas svar: Tokyo vill jag åka till! Min pojkvän var där och tävlade VM för ett par år sedan och han blev helt kär i staden.
NYC är mitt hjärta! Har varit där 10 gånger, det är helt underbart!
Jag vill så gärna resa just nu! Men då är det ju pengar som fattas så det får vänta ett litet tag.:)
Köpenhamn och Barcelona är väl dem enda storstäder jag besökt, och stockholm en snabbis
Men måste säga att jag älskar Köpenhamn 
Hur sover du med ditt hår? För visst brukar du sova med det i en tofs? Har för mej att du gjort ett inlägg om det hur hittar jag det??
Älskar London! Min kära pojkvän är engelsk och därför har jag lyxen att åka dit ganska ofta
. Så himla skön stad på alla sätt och vis!
MIAMI MÅSTE DU ÅKA TILL!
DET var bättre än New york t o m! HELT FUCKING AWESOME 
Hej Kenza!
Jag undrar hur lång du är?
Kram kram!
Haha jag Måste bara fråga. Hur fan står du på första bilden kvinna?
Haha
Kenzas svar: Haha han sa säääära på benen, meeeeeeeeeeeeer! Tyra stod och fnissa haha
Efter mer an 4 ar i London har jag nu flyttat till Milano och trivs an battre har an jag gjorde i London. Ska du aka nu i aug/sep sa sager jag Milano eller Barca, ska du aka i November sager jag NYC – dar kan du halsa pa mitt ex och ge han en stor orfil fran mig!
Beirut är en av de finaste städerna som finns <3
Håller med dig, paris är grymt!! Även Sydney har grym shopping
Har inte kunat go in på din blogg för att jag bli ledsen altid när du reser till Spanien det är mit hemlan är bara 15 o vi flytade till kala sverige när jag va 14, har du nogra tips for att jag inte ska vara så ledsen??
fan va snygg du är helt sjukt
London (har bott där), NY och underbara, fantastiska och älskade Sydney!! Sydney e favvisen för mig..
första bilden ser du ut som en riktig tonårstjej
naw, haha
Kenzas svar: Haha, jag är ju en tonårstjej. I bara 8 månader till.. *PANIK*
You did a lot of travelling!
Are you planning to visit Morocco one time?
I love Morocco! Every two years we go to Morocco. And I just love it there: the food, the people, the nature,… just everything!!
I’am from Morocco but I am born in Belgium.:)
Kenzas svar: I havent been there since 2007 so its definitely time to go soon! I would LOVE to go on a family trip to visit all our relatives down there, but I dont think its possible… Hugs
hey , fin blogg !
kolla min och säg vad du tycker om mina senaste köp eller mina oufits collage?
kram =)
gud vad härligt att resa så mycket! så fort jag fyller 18 blir det tågluff!
Gillar Paris och London också, men mina favoritstäder är nog ändå Miami och Washington DC. Miami för att det är så underbart tropiskt och grymt nattliv. DC för att det är så vackert och lagom stort
Underbart!
Sjukt snygga bilder….du är för jäkla snygg tjejen

Outfit nr. 1 röstar jag på
Prag!
Åh, om jag har någon favoritstad?
OM jag har, bara kolla bloggnamnet -hehe.
Jag ÄLSKAR London herreugd!
Det är helt underbart! Känner mig som en utomjording i Sverige men i London så är jag som en äkta Londonbo!
Ska flytta dit så fort jag kan! 
önska jag kunde få ge mig ut på lika många äventyr >.<
och herregud vad du rest mycket
Kenzas svar: Haha, jäklar! Du var ju helt galen i London
Ehmm först skrev du ”Barcelona – Perfekt stad att besöka under sommaren.” Men sen under står det ”Det här gäller alla storstäder (förutom Barcelona), åk inte dit på sommaren.” Så va försöker du säga egentligen??
Kenzas svar: Jag menar ju exakt samma sak med båda sakerna haha.. Att man inte ska besöka storstäder på sommarn, förutom Barcelona för där har man ju hela medelhavet. Alltså att Barcelona är en perfekt storstad att besöka under sommaren!
paris är underbart..
Kenza ÄNTLIGEN fortsatte du med dagens frågor hihi
Tycker du borde åka till mellanöstern snart, jag tror du skulle älska det. du borde kolla upp libanons nightlife. Man blir chockad så jävla grymt det är. Kolla skybar Beirut. Det knäcker Sveriges klubbar LÄTT!
Ha en underbar kväll!
outfiten på första bilden var grrryymt snygg! du passa verkligen i den : d
london, absolut! shoppingen är bara bäst och det är bara så häftigt! och så berlin förstås, jag bor där…
Min drömresa går till NY!

Får nog vänta ett paaaaar år till men de är nog värt det!
oj, sorryyyy nu fattar jag va du skrev haha *pinsamt*
Kenzas svar: Haha nemas problemas
Jag gillar Shanghai. Marknaderna är riktigt roliga, men kvaliteten pågrejerna är inte lika rolig. Palma på Mallorca är också fint ^^
Btw, hur var Barcelona, är det värt att besöka?
<3
Så snygg du är kvinna!!
London är min absoluta favorit stad! Allt du nämnde stämmer perfa!
Har endast varit där under sommaren&vintern, funderar lätt på en höstresa dit!
London är grymt tycker jag trevligt , bra shopping & livat ! kram
Når skal du til London ? Jeg skal også dit i October. Hvis vi skal dit samtidig skal jeg se etter deg
älskar London! verkligen skönt att vara där.
Paris är en favorit!
Copenhagen! It’s simply amazing
hej kenza! grym blogg, verkligen. du e en otroligt bra förebild som jag ser upp till..
nu till frågan hehe.. Funkar det att använda blommigt i höst? olika färgade plagg allmänt alltså? eller är det grå, svart, vit etc som gäller? tack på förhand!
kramar
London är det bästa ever!
Om du åker dit i September så säg till så fixar jag VIP till dig på några av de goaste klubbarna:)
Btw, passa på nu när Ryan Air har AS BILLIGA resor!
Neeeeew Yoooorkk <3<3<3<3
Moscow, Moscow, Moscow! I here study. I love this city, here it is a lot of shops, clubs, cosy cafes. But this city also is interesting by the history and architecture, here really it is very beautiful…. And people certainly too pleasant, Moscow – a city of constant movement and me it to be pleasant…..
For me unique a city – the competitor of Moscow is Barcelona (♥). I simply adore this city, people which there live, their culture…. An excellent city for rest, I agree, it is the truth….hihi
*kenza, jag har lånat en bild av dig! hoppas det är ok! jag håller på göra en lista inför höstens mode, där man skall utmana läsare att göra en likadan. antar du den om jag utmanar dig?* =)
ska åka till NY på höstlovet! btw…
Jag har inte varit till många storstäder, men TOKYO är helt otroligt. jag är fullständigt upp över öronen förälskad i den staden. Min bror bor där så jag har varit där 2 ggr, och herregud säger jag bara.. helt fantastisk. det är som att besöka en annan planet. människorna är helt underbart artiga och hjälpsamma (även fast dom inte är bra på engelska) och shoppingen är HEEELT underbar! Ett måste att besöka Tokyo under sin livstid. Synd bara att det är så dyrt med flygbiljett, annars skulle jag åka dit hela tiden
åk till bulgarien, där är det fullt med shopping och fester på kvällarna. men då menar jag sunny beach (bäst)..
new york läääääääääääätt!
Åk till Värmlaaand! ;D Karlstaaaad (L)
London är nog min absoluta favoritstorstad! =) Paris tycker jag var helt okej, men ingen stad jag verkligen föll för.. tycker både folket, shoppingen och sevärdigheterna är bättre i London =) I Paris fick vi dessutom springa omkring med ett lexikon så att vi skulle kunna göra oss förstådda då ingen kan engelska typ, gjorde inte saken bättre liksom xD
Ett ställe du måste till när du är i London är Koko. Det är en gammal teater som är en nattklubb nu, asgrymt ställe!
De har en egen hemsida, koko.uk.com!
När vi var där spelade de live på 3dje våningen, lounge på 2 våningen och dansgolv längst ner. Asbra musik och härligt röj!
Ligger några meter från tunnelbanestationen Mornington Crescent
Hoppas du uppskattar det lika mycket som jag!
New York… stressigt?! Jobbade du när du var där?… för jag upplevde aldrig staden som stressig! Bara trevligt folk och… I <3 NY =)
Vill du inte besöka Karibiens stränder istället för Thailands? kram
Kjære Kenza, kan du ikke ta en titt på bloggen min og si hva du syntes? Hadde blitt så utrolig glad da!
London var jättefint tyckte jag, var där för mindre än en vecka sedan. Snälla människor och superb shopping!
Tyckte att shoppingen där var bättre än Paris men smaken är ju olika, haha. Som tur är !
Har inte besökt någon mer storstad än dessa två men de var fina! =)
Har aldrig varit i någon storstad (om inte stockholm räknas hehe) men jag MÅSTE verkligen åka till New York. Men väntar gärna med det tills jag har åldern inne till allt.
VILL TILL NY!
Du är superschysst som svarar på kommentarerna:D
Nu kommer jag läsa din blogg ännu mer! För så gör en bra bloggare! GOoooO!
Tack för svaret! KRAM! <3
åh!!!!! har varit där ocksååå!
Ska själv till Vancouver och New York om en vecka:)Har varit där innan men Vancouver är min favorit:)
Tyckte jättebra om Berlin när jag var där förra året, men London, NY och Paris känns som ställen man måste till innan man dör. Sen så finns det fler stora städer jag vill till, men dom 3 MÅSTE jag till nån gång.
o HERREGUUUD hur har du fiXat ditt hår på sista bilden med tyra översnyggt !! DET MÅSTE DU FÖRKLARA, E DE SAMMA LOCKTÅNG ELR!!??
Jag blev förälskad i Paris då jag var där första gången som 15åring. Idag är jag 18 och har varit där nio gånger. Så mycket älskar jag Paris, haha! London är även en stad jag trivs grymt bra i. För en shoppinggalen tjej som mig så var det ett paradis. Sen gillar jag Rom också, otroligt vacker.
Dubai, åk direkt till Dubai! Det är heeeelt underbart, varmt hela tiden, och jättefint och då menar jag FINT bodde på Hilton som hade egen strand, och baaanaanars vad det va kul och nice. Du måste till Dubai punkt slut”"
Paris kommer alltid att ligga mig varmt om hjärtat i våras så var jag där med mitt livskärlek och det var helt underbart, har varit i paris många gånger men det är alltid samma känsla över den staden och det är nästan som att komma hem!
<3
Jag ska till london nästa vecka
Kom in till min fotoblogg :I)
Paris och London är städer jag fullkomligt älskar.
Madrid är min favvostorstad!
en fråga kenza, har du slutat röka? ser nästan aldrig nå bilder på dig när du röker längre. Om du har slutat så bra jobbat!
Jag är väldigt avis på dig som reser så mycket!
shit va kul!
London slår allt! Helt underbart i London..shoppingen älskar jag där verkligen
Och bara leka turist där är ju skitkul och intressant,hehe. London in my ♥. Vill flytta dit 
Åh, jag älskar London! I vår ska jag till Paris för första gången, har stora förväntningar!
could you tell me(in english please) that how do u do you hare like that????I LOVE IT. I LOVE THOSE GURLS !!! What do you use?
-finnish gilr
Bra inlägg! Skulle vilja besöka alla de där städerna.
Hihii… i went to New york, Paris, Barcelona, Kopenhagen etc..
I live in Amsterdam..
But Londen i love the most!!!!!! Just my favorite city.. Next week i’m going to Londen again .. Hmmmm
:D
Tycker det är så kul när du svarar på kommentarer, älskar att sitta och läsa igenom dom haha (:
london! grym shopping alltså!
Berlin är en sjukt fin stad med bra shopping
(Y)
Jag har hört att fransmän ogärna talar engelska. Är det bara bullshit eller borde man kunna några fraser på franska om man ska dit? Haha dum fråga antagligen men det hade ju kanske varit bra att veta i förväg. Har nämligen funderat på att åka dit inom en snar framtid.
Kram
Jag och några tjejkompisar funderar på att åka till Paris nu till hösten. Har du några förslag på bra shoppinggator/shoppingcenter (gärna de lite billigare) som är värda ett besök?
Kan inte du bara svara på min kommentar också ? Hahahaha har väntat på den dagen då du ska göra det.
San Juan, Puerto Rico. FINASTE STRÄNDERNA JAG NÅGONSIN SKÅDAT! Miami är också en stad jag avgudar!
U GOTTA GO GIRL!
åh! jag vill till paris!!
Absolut älskar London
ååå new york!!!
dit VILL jag åka. nej nej. TÄNKER! 
NY! absolut. va där me klassen o shoppa bland annat, va bästa stället jag någonsin shoppade vi va alla som barnungar i en godis affär. Det fanns så stört mycket fina och billiga saker, iaf när vi va när o dollarn va låg=P
Los Angeles. Lätt. Eller det är mest för att halva min släkt bor där.
Jag rekommenderar Mallorca på sommaren, säkert inte att ångra det är otroligt!
Vad mer kan man önska är här, butiker, fantastiska stränder, det finns många klubbar, det är bäst natt på Mallorca! Vi lever av turism och det är det som gör att du spenderar den bästa semester i ditt liv!
(L)
Har varit i både London och New York. Och jag måste nog säga att jag tycker New York var bäst. Allt finns i NY, och hela staden är så fantastisk! Kommer definitivt åka dit igen!
Hej Kenza, jag vill börja med att säga att din blogg är den bästa av alla stor bloggare du är verkligen en förebild för mig och andra unga tjejer. Men jag tänkte fråga hur du får ditt hår så fint när det är vågit/lockigt, det är verkligen jätte snyggt och skulle gärna ta emot några råd. Kramar till dig <3
Hej!
Först och främst, sjukt bra blogg! Läser varje dag och du ger bra inspiration.
Jag ska flytta till Paris i höst och plugga där, så om du har vägarna förbi där i höst, så holla at me! Vart någonstans ligger VIP room, tänkte nämligen testa på det så klart!
Sen tror jag att du har haft min syster och hennes bästa kompis som tränare när du gick på cheer i Twisters.
Kram
Jag älskar chicago är föd där och brukar åka dit hur underbar stad som helst ditt borde du verkligen åka!
BERLIN!! Helt underbar stad, där finns bra shopping, nattliv (i tyskland festar man natten lång, så är det bara, alla klubbar uppe till 8), det är billigt, lite boho sådär, men ändå storstad och lyx. Liksom, perfekta staden! Har varit i London och paris, men tycker ändå mest om Berlin.
Min absoluta favorit storstad är Hong Kong! Utan tvekan. Helt otroligt fantastisk shopping. Och party livet var verkligen inget att klaga över heller
rekommenderas varmt!
ÄLSKAR LONDON! bor ju här
kan inte du ha en läsarträff när du kommer?!
Jag skulle verkligen vilja besöka London och New York:)
Jag har även en fråga till dig: Jag älskar din klädstil så jag undrar vilka affärer du brukar shoppa i? Kom gärna med ”budget”-tips;) Tacksam för svar:)
Jag älskar paris!:)
Rom är också väldigt fint!
im inlove with Munchen!! ive been there a couple of times and i just loved it! it is so beautiful! (better go in spring) and belgium too
TOKYO! Helt klart, där finner du EXAKT ALLT, som bara finns. Kläder och saker. Gatumode och trender som du inte visste fanns. Du kan inte undgå den grymma shoppingen eller det vackra landet, med gamla traditioner men även ett pulserande nattliv!
hej kenza!
vad heter dom ställerna du har varit i på kreta?
ska nämligen dit i september så de vore kul att veta!
hejsan, jag undrar en sak här med tanke på resor osv.
hur har du råd att resa så mycket som du gör? det kostar ju en hel del, jag älskar att resa men skulle inte ha råd att resa så mycket som du, tyvärr, haha. så hur har du råd med det? för du har väll inget fast jobb va, eller ? vore kul att få svar, puss du är grym!
Hej Kenza!
Jag älskar din blogg, den är jättebra och kul att läsa.
Men en sak måste jag bara fråga, den kanske är lite personlig men jag är så nyfiken. Du har nyligen flyttat in e en ny lägenhet som jag förstår det och att du lever livet vilket jag beundrar dig för men du åker jätte ofta utomlands och verkar ha det bra ekonomiskt och det är just det jag inte förstår =) Du modellar ju, får man verkligen så mycket pengar för det? Det kanske man får men jag får det inte att gå ihop för du shoppar mycket, jag förstår inte hur du har råd med allt bara.
Jag kanske är oaritg och förstår om du inte vill svara så detaljerat men jag har iallafall sagt mitt nu.
Jättebra blogg som sagt! <3
Okej, du borde åka till Peking aka Beijing innan du dör!! Verkligen helt underbart. Stämningen, maten, shoppingen, nattlivet… mijaaaou
Paris ligger mig varmt om hjärtat, det är mitt andra hem! Detta är på grund av att jag bodde där under min gymnasietid, älskar människorna och atmosfären. Ska dit om 2 veckor på långweekend, undrar om du hittade några favoritbutiker när du var där? Måste ju spana in allt höstnytt!
Tack för en inspirerande blogg =)
http://amandel.blogg.se
kolla in min blogg!
ha det bra! <3
Följ och komentera en tjej på 11 år’s blogg.
http://swiipper.blogg.se
puss&kram<3
Ja, Paris är verkligen jättemysigt!
Prag! Underbar stad som jag har varit i 2 ggr.. Bra shopping, mysiga gator, storstad men känns ändå mysig. Åk dit på våren så är det perfekt!!:)
Hehe, nu vet jag att jag är lite tråkig och så men jag Älskar Göteborg! en jätte mysig stad
Och sen var budapest fint med. Inte en shopping stad men ååh det är en sån härlig plats. Min pappa har en Lägenhet i centrala Budapest.
Fast skulle jätte gärna åka till syndey i australien och LA, Fast ska till LA och Las Vegas nästa sommar 
sydney*
Vaddå det finns ingenstans att svalka sig?
Storstad är för mig = shopping = butiker med aircondition haha!
Jag var i alla fall i New York i Juni och tyckte att det var jätte härligt! Rekomenderar det!
New York är en klar favroit för mig men snart ska jag till London så den saken kan ju ändras:)
Du borde helt klart besöka Dubai. En helt underbar stad. Jättefin, jätte varmt, shoppingen är helt underbar. Och då menar jag undebar! Där finns ju bland annat varldens största galleria. Av dem shopping städerna jag varit i, alltså London, Paris och Dubai så slår Dubai allt! Våren är nog finast.
split. kroatien. bäst. helt underbart. helt enkelt ren kärlek.
har bara ett ord om hela kroatien:
magiskt
volim te hrvatsko, zemlja moja mila <3<3<3<3<3
Berlin och Hamburg, awesome!
Ljubljana (Slovenien, Sarajevo (Bosnien) och St Julians (Malta) är tre ställen jag besökt och uppskattat enormt. Nattlivet är kanske inte det bästa, men det känns verkligen att man är utomlands då man besöker dessa ställen. Gillar de lite mer undangömda och icke-populära resmålen. Det blir till att upptäcka mer då!
london ! paris och sotckholm nära dock hehe ^^ är från finland så stockholm känns stort och coolt
LONDON! så sjukt underbar stad, älskar allt med den!
tjeeeeeeeeeeeeeena tjejen
jag flyttar till London om 2 veckor, så när du kommer dit är det bara att höra av dig så tar jag med dig till bästa partystället
du verkar ju vara en riktigt skön tjej att hänga med
jag älskar också london så härlig stad! tycker dock att new york var grymt också.. jag hoppas på att komma iväg på en weekend till typ rom eller paris inom en snar framtid – tror att det är grymt!
kika gärna in i min blogg där jag bloggar om förberedelserna inför london-flytten!
Berlin!:D Älskar shoppingen och stämningen där. Jättevacker stad, den bör man absolut besöka nån gång i livet =)
un beso
Tyvärr lär du ha missat Milanos sko-mecka. Det ligger bortom centralaste centrum (såg att du varit inne på La Rinascente vid doumon, det är det jag menar med centrum), tyvärr har jag glömt namnet… Det ligger bortom Via Montenapo iallafall så det blir en liten promenad (en smärtsam sådan om man är skofantast, haha, ont i fötterna!). De har allt möjligt, allt från Louboutin och Alaïa till Bottega Veneta och Manolo Blahnik.
Jag är och shoppar i Milano ofta och kan gatorna som ett rinnande vatten nu
det verkar som om det blir dags igen om två månader.
Dubai!! Är så sjukt sugen att åka till den staden. Dubai verkar vara riktigt häftigt med höga byggnader, galen shopping, skönt klimat och fina stränder! Hoppas på att åka dit i höst! Ett hett tips!
Jag skulle vilja uppleva New York, det verkar vara helt fantastiskt!
Jag var nyss i London, för en och en halv vecka sedan. Kan hålla med dig i precis allt du skrev om London. Och ja, Topshop var ju ENORMT! Du måste besöka klubbarna när du åker dit i höst, det var helt otroligt, jag och min kompis hade skitkul! Vi bodde hos min kompis syster Johanna, och Johanna hade en vän som fixade in oss gratis på klubbarna, vi fick vara i vipen, vi fick gratis drinkar, gratis lyxresturangbesök innan vi stack till klubben. Det var så fräckt!
Är sjukt avundsjuk på dig som rest så mycket. Jag äslkar att resa, men har aldrig varit utanför europa. Och när jag har rest har det alltid varit med familjen till olika skidorter i schweiz och österrike typ (förutom spanien 2005 och förra sommaren när vi reste runt i italien, sloveinen, bosnien och kroatien i en vecka, samt då nu för en vecka sedan då jag fick resa själv för första gången med min bästis till London).
Kram Jossan
åh new york lockar mycket! När jag gått ut skolan ska jag ut och resa, jorden runt:)
Hej! Jag har en fråga till dig:
Det är så här att jag ska flytta min blogg från blogg.se till Wordpress, (jag vet att du har gjort det så därför frågar jag di). och jag undrar vilket ”verktyg” du använde när du flyttade bloggen och om det kostar något?
Skulle vara jättesnällt om du svarade! /Mikaela
ja paris är underbart..helt klart.. finast på hösten.
♥ Vad tycker du om bilden i mitt inlägg Tävling Hos Josephine? Skriker den sommar ?
Jag skulle vilja åka till Japans huvudstad
Jag har aldrig haft lika kul någon annanstans än som i paris! Bästa på länge och jag saknar det fortfarande
Stockholm i mitt hjärta, låt mig besjunga dig nu.
Åldrad i Ungdomllig grönska, öarnas stad, det är du…
BERLIN fyfan sjukt bra shopping och nattliv!!!!!!! men dock så är det ont om snygga tyskar, seriöst tyska killar har ingen stil
du har en underbar blogg
håller med dig om New york. va där förra vintern. hur grymt som helst!
Ååh vill också! Synd att man inte har råd med att åka utomlands för tillfället, kommer nog till finlands som längst haha glammigt!
petitelicious.blogg.se – en inspirationsblogg för korta tjejer!
Åååh, vill också till New York. Tipsar starkt om MIAMI, dit måste man verkligen åka innan man dör!
älskar din blogg!
åh, blir lite avis när ser alla ställen du har varit i!

har ”bara” varit i asien, så är väldigt sugen på andra delar av världen! ^^, speciellt new york och london!
konstigt nog, vill jag bara säga att jag är i Kanada xD
Har varit här sen den 20 juli och kommer hem nästa lördag.
JAG ÄLSKAR LOOOOOOOONDON, LÄTT MIN FAVVO! sen las vegas, LA, paris, san fransisco osv osv
älskar att resa
Dubai!! Har bott där i fyra år och sen åkt dit nästan varje år sen jag flyttade hem pga. att min pappa bor där.
GRYM shopping! Dom har ju några av världens största shopping Malls (ex. Dubai Mall) och man kan vara där inne i daaagaar! Dubai Mall har allt ifrån Topshop, H&M, New Look och Forever 21 till Marc Jacobs, Gucci, Prada osv. Something for everybody helt enkelt
Stränderna är jättefina, klimatet på sommaren är dock ingen hit. FÖR varmt. Men på hösten och våren är det awesome!
Nattlivet är också grymt. Dock är det 21.. Men jag har kommit in och vart 18-19 utan falsk leg eller liknande, så dom är inte så hårda..
Sen trots att det är ett arabland så pratar alla engelska. Det bor mer gästarbetare där än folk som faktiskt kommer därifrån. Nu ska jag sluta babbla på men DEFINITIVT en stad man måste besöka innan man dör!
Jag ÄLSKAR New York, jag bodde där December 09 – Maj 10, var inte så facinerad i början men staden växte i mina ögon och det var med sorg jag flyttade därifrån.
Nu bor jag i London sedan ca en månad tillbaka, jag har inte fastnat för London något speciellt mycket än men det kanske kommer.
Kul att du ska hit i höst
Har varit mycket i Bangkok, jävligt svettigt men härligt.
Älskar L.A, men tyvärr var det riktigt länge sen jag var där (var typ 15), skulle vilja åka tillbaka nu när man få dricka lite alkohol och festa.
Kraaam!
Har inte varit i många länder alls (inte så konstigt, är bara 13). Men Prag är faktikst fint, kommer inte ihåg så mycket, var ganska liten då vi var där. Men fint är det där iallafall.
Jag är kär i Barcelona!
ATEN!!! Aten har allt! Shopping(nästan alltid bra rea!!), havet(nära i alla fall), fina barer och klubbar och KULTUR!! Vad mer kan man önska sig?? Jag är själv halvgrek och åker till Aten så ofta jag får chansen!
Grekland måste vara ett av de landen som har mest sevärdigheter också!! 
Åhh vill också åka till paris!!!
<3
Åhh, jag vill till New York!
Jag och två kompisar var i london i tre veckor. Utelivet, alltså nattklubbarna är UNDERBARA! Hur kul som helst!!! Engelsmännen var så snälla och bjöd på allt, men några nyp på röven fick man sig allt under en kväll, så de har väll inget direkt allmänt hyfs. Men det gäller väll att inte ta det på fel sätt och inte bry sig. haha.
London hejar jag på!
Måste dock besöka Paris. Kanske drar dit nu till höst med pojkvännen?
Kram!
LOS ANGELES helt klart!
alltså det var helt sjukt direkt när jag kom dit så kändes de liksom i hjärtat : jag är hemma! vi åkte runt i usa under två veckor, starta i LA då. under hela trippen så var de liksom ” ja snart åker vi hem igen” (till los angeles då) alltså att ens kunna säga så tycker jag personligen är helt sjukt!:D när vi kom hem så bröt jag ihop. att inte känna den friet man gjort under 2 veckor var så jävla sugit. jag längta så himlans mycket tillbaka till Los angeles att det drabbade mina betyG!
men ett måste i livet är att åka till LA! det är bara så ALLA SKA få uppleva de
tack för mig
Miami! Eller Fort Lauderdale, ojojoj vilka städer! Jag var där i vintras, jag älskar USA, som du sa, man tappar hakan över minsta lilla. Verkligen ett tips på vart du ska åka!
Kram
Fan vad kul! Jag vill också resa men jag är för ung :p Men jag MÅSTE åka till New York så snart som möjligt
Berlin i mitt hjärta <33
ISTANBUL!säger precis som Ophra sa = i just fell in love with istanbul! SHOPPING SHOPPING SHOPPING
stora varuhus
Levant shopping center
Galleria
Metro shopping center
sen är bosphoren så himla fint på kvällen, gränsen mellan asien och europa!
Ska till new York senare i månaden, har du några shopping tips? Typ affärer elr områden? har redan varit där en gång o då blev det mest 5th så undrar om du vet lite annat. om du får chansen, åk till l.a! du kmr inte glömma det
Jag älskar New York! Har aldrig varit där, men ändå. Vill så gärna dit! Och så Italien & Frankrike
Älskar att resa utomlands! <3
låkar du ditt hår eller är det så jävla snyggt
du har så fint hår!(:
Hej!
Min familj och jag ska resa bort i vinter när det blir kallt här hemma i sverige! Och du har ju varit på många ställen och shoppat och gått ut och festat osv. , Men har du något bra tips för något litet ställe där du varit där det finns gott om sol och bad och sevärdheter! Skulle vara grymt tacksam om du kunde svara på min fråga!
Kram!
Jag vill så gärna till Paris! Har vart där en gång men var då så liten att jag inte kunde uppskatta allt. Men dit ska jag snart!
Om man åker till La Roca i Barcelona så hittar man Shopping;) Där finns det många butiker dock bara märkes butiker men man hittade så mycket fina saker där!:D
Stockholm, Bangkok och Köpenhamn! <3
Jag älskar att resa!! Och mitt favorit resemål var förra sommaren, LONDON
Det var verkligen helt underbart, massa shopping, trevliga människor, roliga sevärdigheter
Sen har jag varit på väldigt många andra ställen med, som turkiet, alanya. De är super bra om man mest vill sola, bada och ha skoj
Ganska bra shopping med
kraam
New York vill jag verkligen åka till! Jag ska till USA nästa år och hoppas jag får chansen att åka dit då
haha, bilden på dig och han där killen är sååå bra
hah! du ser ut att vara hans oåtkomliga dröm eller nåt!
angående städerna så har jag bara besökt Paris och London av dom du tar upp. Jag uppskattade nog London mer, men det är nog mest för att jag var där i mars och inte i mitt i sommaren, som när jag vart i Paris, haha. Var fan stekhett och man hade verkligen ingenstans att svalka sig, så det håller jag verkligen med dig om; Besök INTE storstäder under sommaren som inte har en strand inom räckhåll! Dessutom tyckte jag folket i London var betydligt trevligare än i Paris
Men visst är Paris fint, helt underbar stad.
Ha en riktigt fin kväll!
Kikade igenom dina gamla videoinlägg. FYYYFAAAAN vad du är rolig. Speciellt den videon när du visar vad du har i väskan. HAHAHAHHAH ”kniv om jag vill hugga nån”. Tummen upp för din personlighet Kenza (y) Kollade också dina inlägg från 2007. Fyfan vad du var kär i Anthony alltså! Nästan alla inlägg handlade om honom.
LOVE TO KENZA <3
Reykjavik!:) Skitbra nattliv och bra shopping:)
VILKEN ÄR DIN FAVORITFÄRG/FÄRGER PÅ CONVERSE?
Var i Paris för två år sen, och jag bara älskade staden
Hade drömt om att åka till Paris ända sen jag var liten, så den drömmen gick i uppfyllelse
Nästa mål är New York!
Har åkt överallt förutom Milano och Barcelona , älskar att resa och shoppingen i de städerna är grymma ! Älskar London och Paris , fast NY med haha .
New York och London!
EN STAD FATTAS DÄR, ISTANBUL:)
New York är en sjukt underbar stad. Var där förra året i Juni älskar NYC, det är verkligen ett tips för alla storshoppare ju
Fina bilder!!!
Har varit i NY en riktig upplevelse.Massa äffärer och det bästaaa Victorias Secret!<33
behöver hjälp med lite så kika in på min blogg och kommentera med massa tips !
http://www.thellberg.blogg.se !
puss
Helt klart Los Angeles!
Hör av dig om du ska till Paris
! Bor här och jobbar här, kan tipsa om lite olika ställen att gå på. 
bilden på dig och din kompis utanför eifeltornet är grymt vacker! Känns som om den är tagen ur en film
Jag skulle satsa på New York!
Kolla bloggen!
Temat är sex!
http://mylifeinnorrland.bloggplatsen.se
Håller med dig på alla punkter! Fast jag tycker nog New York är bäst!
åå jag blir så glad över dina fina ord om paris jag är själv halv-fransk och besöker paris så ofta jag kan
du är en väldigt inspirerande mäniska kenza 
Vad var det som inte uppfyllde kraven för en ”kräsen” shoppare som dig i Barcelonas shoppingutbud? Vill man ha det bästa från de stora modehusen, bra vintage och supershopping i bugetklass så är ju Barcelona kanonbra! Vad var det du saknade? Billigt krafs finns ju på La Rambla.
mycket bra svarat!
Jag läste någon gång att du färgar håret hemma själv oftast, nu hittar jag inte inlägget… Men jag är ute efter vilken hårfärg du använder dig av, tycker den är superfin! Kram!
Jag har alltid tyckt att Paris verkar grymt!
hejhej! jag undrar när din smyckeskollektion kommer ut för min bästavän fyller nämligen åt den 21 augusti och då undrar jag om jag hinner köpa nåt från din kollektion eller kommer den inte ara ute än…tacksam för svar
Om jag skulle ha haft dig som vän så skulle jag vara helt överlycklig!
New york og Pari <3 Vakkreste stedene noensinne!
Liker alt med USA, nesten (a)
Forresten elsker bloggen din ;o Leser den hver dag, beundrer deg veldig mye. Får mye innspirasjon fra deg. And damn girl, your beautiful : D
Hilsen en fast norsk leser
N.
Gillar du godmat&fester så är det nog Kroatien som passar.
Öarna i Kroatien är bra, det Brac och Krk dem är jättefina och där kan man festa mycket och äta godmat!:)
HONG KONG!
Om du vill shoppa så ska du åka till Hong Kong där finns de bästa butikerna och alla butiker du kan hitta ut i hela världen!
Fina lyxiga shoppingcentrum.
Jag har varit där några gånger och tröttnar aldrig på butikerna eller på staden.
Där finns fina lyxiga höga hotell med ljuvliga utsikter speciellt på kvällarna.
Maten är suveränt god och mänskorna är så trevliga.
Satsa på de du jag lovar du blir inte missnöjd
Får jag föreslå Brisbane! Jag själv tycker att Brisbane är världens bästa stad för shopping för alla plånböcker! Jag som drömmer om att bli make-up artist, klev in ett shoppingcentrum, fyllt från golv till tak med M.A.C, Sephora, Estèe Lauder, YSL, Chanel, NYX ja alla märken som finns! Gissa om jag var i himlen då!? Och vad som är bra är att inga affärer som finns i Europa finns i Australien, utan bara ”inhemska” affärer, så glöm H&M, New Look o.s.v, Australien har sina egna! Underbara matställen också för den delen. Vi var på en restaurang där man stekte sitt eget kött på en het sten, och till efterrätt kunde man få glass på en iskall sten istället
Så… ÅK TILL BRISBANE!
I love to shop at Berlin ♥ ! It’s really a beautiful city; you can’t be bored
You should buy Dr.Martens ! They would be perfect on you !
♥
Haha skrrryyyttttttt meeeeeerrrrr! Hon bad dig om en stad inte att du skulle skryta om alla du har varit i! alla dina resor e ju ändå sponsrade!
Hej! Du jag tänkte bara fråga en sak angående din supersnygga militärgröna jacka från topshop. Köpte du den så som den såg ut eller var det luva/päls på den som du tog bort? Glodde runt lite på hemsidan och fastnade för den jackan minus pälsen/luvan. Och sen såg jag att du hade en sån och att du inte har något utav det på din:) Tacksam för svar!
RIO.. bad, shopping och partyyyyyyyy!
:^)
london och barcelona är mina favoritstorstäder, så himla fint på båda ställena, också är juh shoppingen i london himmelriket, haha.
Budapest är en stor favorit:)
Att resa är underbart.. jag va i barcelona förra året och shoppingen va ok tyckte jag men allt annat va ju underbart!
Ska du också till london i höst? När? Jag ska kanske dit då med!
Har alltid undrat om Aleks läser din blogg?
http://swingingmichelle.bloggplatsen.se/
En blogg om 60-tals mode och musik!!
Helt klart LOS ANGELES! Det är ett måste att åka dit, jag älskar staden. Folk är så trevliga där, börjar prata och skämta med en. Det finns shoppingcentrum överallt så det finns ingen risk att man kommer därifrån tomhänt, minst en resväska full med kläder därifrån, MINST! Det finns så många butiker och så mycket fint! Och alla parker där, alltså nu menar jag om man jämför Six Flags med Grönalund så är grönan som ett tivoli i jämförelse. I Six flags finns åkturer du inte äns skulle kunna tänka dig, läskiga och samtidigt skitroliga! Om man inte är fegis då
Disneyland är ett måste om man aldrig har varit där, det känns som att det är något magisk med det stället, roliga åkturer det finns två stycken parker att välja mellan där, båda är bra! Och universal studios, helt klart min favorit park! Så många åkturer från olika filmer, finns åkturer man blir helt blöt av men älskar alla åkturer där, överdrivet kuuul! Och så är det soligt varje dag så det är väldigt skönt. Hollywood måste man ju kolla förbi också som turist, väldigt intressant första gången. Och självklart stränderna, vissa stränder är bara WOW! Om man hänger på stränderna där kändisarna brukar vara kanske man får syn på en också
Sola där och som vilken solig stad som helst blir man bruuun. Kul att gå på bio där också, alla filmer kommer ju före och biosalongerna där är bar för coola. Partylivet där vet jag inte riktigt, men jag är helt säker på att det är grymt! Däremot vet jag hur det är lite i Las Vegas för jag har varit där med men du orkar nog inte läsa om det, cool stad det med! Och i L.A är det mycket billigare än i Sverige, verkligen en sak att älska, hihi. Men slutsats, L.A är en stad som har allt i ett, Shopping, fina stränder, roliga parker att besöka, party, trevligt folk och så tränar du din amerikanska också. Jag har besökt många ställen, Las Vegas( finaste hotellen någonsin, men rekommenderar att man åker dit när man är 21 för det är då du får spela på casino och det), New York ( cool stad, men L.A är bättre) Egypten, Kanada, Kanarieöarna m.m och L.a är helt klart min favorit, kärlek till den staden. Såndär live your life känsla, men det är bättre där om man känner folk därifrån, mycket mycket bättre! Men du måste iaf besöka staden minst 1 gång! Och juste ja du behöver bil om du ska klara dig där, det är ett måste! Det var allt jag orkar skriva, men ingen orkar säkert läsa, haha 
jag måste nog säga london! jag har varit i paris med och det är inte fel det heller, men jag verkligen ÄLSKAR london. himla fin stad, alla människor är såattans trevliga, underbar shopping osv..
Miami is a great place. It’s tropical climate and great beaches! Plenty of shopping a lot of celebrities call it home, its best to go there in the winter when it’s not so humid. MTV has held their music awards show there when they are not holding it in NY.
SNÄLLA HELP ME! Du som är en världsvan shoppare, finns det Victoria’s Secret i Paris/ Frankrike? Eller nån stans där du har varit ( förutom usa ) Tacksam för svar
Jag kom hem från U.S.A. för en vecka sedan efter tre veckor där nere. Helt underbart land men jag håller med dig, New York var en riktigt stressad stad. LA däremot, OMG, helt fantastisk stad. Bra shopping och underbar strand. Dit måste du åka Kenza!
Btw, såg en kommentar ovan som du hade svarat på. Bil är en mycket bra idé att ha i LA. Alla åker verkligen bil där!
Vet inte riktigt, men har vart i bl.a. London. Där var jag på Harrods, en mycket stor affär där dem har ALLT, men det är dyrt! Rom är ju en ganska skön stad också.
Jag älskar Athen, bor där men Warszawa är en av de underbaraste storstäder jag vart i.
Paris och London måste nog vara mina favoriter, men jag älskar Los Angeles och San Francisco också!
Säger bara en sak, du bör besöka ITalien och staden Rimini. Människorna är helt fantastiska och maten är helt UNDERBAR och shopping ska vi inte prata om. Kom precis hem från Rimini 4e året jag åker dit, lika bra varje gång och sen så har dom perfekta uteställen
du bör åka dit 
Helt klart Paris!
Jag har varit där två gånger, dock var jag inte mer än fem år första gången och 14 andra. Men jag älskar stan lika mycket för det! Jag tjatade som bara den om att få åka dit igen efter första gången. När vi kom hem andra gången sa jag att dit ska jag sååå många fler gånger!
Jag blev kär i den stan redan i den åldern och planerar att åka dit så fort plånboken tillåter:) För nu när man är lite äldre kan man uppleva den på ett helt annat sätt.
åh jag åker till new york snart för första gången! hoppas hoppas hoppas att det är lika härligt som jag tror!
jättebra blogg Kenza, stor inspirationskälla är du!
http://woodh.blogg.se/
älsar La och london
Warszawa !!!
Kul att du gillade min hemstad, Paris! Jag ar sa stolt;)

Åh, det är Firenze i Italien, helt klart. Älskar allt.
Åh kul att läsa då jag ska till Paris med min bästa kompis i höst! Ser så mycket i fram emot det <3 Förra höstlovet var vi i London, underbar stad men man bör nog vara lite "påläst" innan man åker, alltså ha lite koll på vad som finns att se och vad man helst vill hinna med för att få ut så mycket som möjligt av vistelsen. Så är det väl med alla städer men jag tror vi var lite dåliga på den biten
Hi, thanks for the tips! I love London and Paris so much, but only was there like 2 days for 2 years ago, but im heading for london this spring. I really love London, i felt like i just fit in.
I was wondering if you could write some about Stockholm too. I really want to go there. It’s in sweden and they say shopping’s awesome. Since you live there, i guess you’re the right one to ask. A little travle guide about Stockholm please ^^ Anyways, awesome blog, really love your outfits and your funny humor way of blogin’. Your blog makes me smile ^^ Really try to get my friends to read it too. Swedish blogers are so more serious that norwegians, but in sweden you get many goods out of blogging. Blogin’ is just a hobby in norway XD haha, but anyways you have the cutest dog <3
NEW YORK SAKLART!!!!
21 behover man inte alls vara, jag ar 20 och gar ut i New york varenda helg!
Jag älskar London!
Sjukt mysig stad och shoppingen är grym
Annars älskar jag Polens huvudstad! Grymt vacker stad, som har både det gamla från andra världskriget kvar och dagens ny modigheter. Bra shopping har dom också
Och just haha xD


Warszawa heter Polens huvudstad
Lika bra att skriva ut det så slipper man spilla tid på att tänka
Ha det toppen Kenza!
London! Vært der to ganger og vil helst bare bli værende der.
LA helt klart!:D
London – åker dit varje höst, enda stället jag åker tillbaka till. Kanske dags för en vårtripp där snart!
bangkok:D
Ser grymt härligt ut !
Har bara besökt London och Paris. Och måste jag välja väljer jag London helt klart! Ett stort plus för att det var lättare att göra sig förstodd där:) ÄLSKAR LONDON!
You should definitely go to New York! I live in New York City and everything about the city is amazing and exciting!
Själv bor man i London nu för tiden och jag kommer alltid att tycka att den här staden är BÄST! Mest tack vare alla minnen och fina upplevelser från min universitetstid, med en massa party,roliga utflykter och fina vänner, fast en hel del hårt plugg också! Sedan så kommer Göteborg och Prag för i de städerna är jag uppvuxen i. Göteborg med sin charmiga ”småstadskänsla” och fina skärgård som jag bara älskar! Och Prag’s alla smågator, gamla stad, party, och häftig kultur, love it to bits! Kram!
Hej du !
Vill du få mycket för pengarna och uppleva en helt ny kultur.
Åk till KINA !
Där har du allt, Kläder, smink ,elektronik.
Det är inte speciellt dyrt att ta sig dit.
Sas har turer konternueligt för runt 5300.
Muren är en upplevelse.
Har både varit i Shanghai och bejing ! kanon val !
kram och tack för en ärlig blogg som visar många sidor.
Vad är det som är så kul med shopping egentligen? Byxor är byxor, en tröja är en tröja…
jag tycker väldigt mycket om New York, London och Chicago! Fast det finns massa andra olika, reser ganska mycket!
Din blogg är förresten bäst, glömde att skriva det i förra kommentaren! :d <3
Hej ville bara passa på o önska er en go helg
Tokyo är det som gäller! det kommer att vara min favorit stad alltid
massor shopping, världens trevligaste människor, otrolig kultur o sevärdheter
i USA är min favorit San francisco!!
jag blev själv mycket besviken i NYC och LA eftersom jag hade så höga förväntningar av det vad andra har sagt.. i europa är det appsolut london! de bra när det är så nära så kan man fara dit så ofta
kram
Åh vad härligt att hqa varit på så många ställen
Jag ska i alla fall åka till London i höst, det ska bli så himla kul!
Älskar din blogg! Du är verkligen en förebild för många!
L.A faktiskt, älskade det och ska dit nu snart igen =)
Jag älskar Barcelona. Den staden har verkligen allt.
Min absoluta favoritstad av alla jag varit i är London, allt är bäst där och det är därför jag ska flytta dit idag!
Åh, Paris! Jag är helt kär i staden och måste åka dit snart igen! Det ligger ju så himla nära.
hoppas du får kul iallafall i vilket land du väljer
Finns bara en stad om du vill shoppa och festa: New York!
Behöver inte vara så stressigt heller. Jag bodde där ett tag och blir faktiskt mer stressad i Sthlm. I NY så tar folk faktiskt tid till att prata med varandra och är väldigt trevliga. Vist, tempot är högt men fortfarande behagligt.
Shoppingen är grym, mer än så finns inte att säga. West Willage med alla små underbara butiker där ägaren handplockat kläder och skor är helt i egen klass. Men även de stora varuhusen är underbara. Du kan hitta ALLT!
Nattlivet går knappt att beskriva! Se till att få kontakt med en bra promoter innan du åker. En som är på flera olika klubbar!
Lycka till med ditt val
Jag gillade inte Paris alls. :L London däremot… <3 gah
De är grymt trevliga i LONDON!
I totally agree with you! Paris is awesome!
I just went there and if somebody wants to see photos and shopping from Paris, read this blog:
http://fashiondiary.blog.com
Dublin och Amsterdam älskar jag! Shoppingen är väl säkert inget vidare (har ingen aning), men att bara festa och strosa runt där är underbart! Även Belfast är en grym stad.
jag tycker nog new york :p. dt finns sätt att komma in i klubbar även om man är under 21 haha
Ps. så gör man ju här med så haha
Lyllo dig som får resa så mycket
haha måste bara säga att killen på tredje bilden verkar beundra dej
Härliga bilder asså:)
Är verkligen avundsjuk på dig som reser så mycket. Du är lyckligt lottad.
Kolla gärna på min blogg om det är något som behöver ändras
Istanbul !!
NY is wonderful!!! LOVE this city. Barcelona was my dream and it`s came true. Want come back in next summer, it`s best time fo Spain!!! I`m going to Vienna or Madrid in winter.
Göteborg är en stor stad som jag verkligen älskar! Bor här och det finns inget bättre än Göteborg!
Kikat in på min lilla blogg? Läs om där du kan designa din helt egna outfit och sedan poff beställa hem! Läs om dödsturen jag åkte och knappt överlevde!! Fyfan vad läskigt det var! Läs om svaren på frågestunden, en fråga var en dirty one! Läs om björnarna som dunkar till musiken! Läs om hur du får platt vältränad mage! Och mycket annat!
http://www.mathildasmode.blogg.se
pussar!
London, utan tvekan! Det är mitt andra hem. Min pappa är från England vilket gör att jag är halvengelsk och har besökt London X antal ggr. Blir bättre för varje gång jag är där! Dock följer jag gärna med och festar för det har jag ju aldrig hunnit med… Turistas du vet
Åk till Kroatien!!
är själv därifrån och det är fantastiskt!
Har varit i Paris, london och New York och jag måste säga att NYC kommer på första plats
Allt är så… Stort 
Efter kommer såklart Paris där jag varit två gånger och kommer åka en gång till i höst
Kram!
hej kenza
läste för ett tag sen att du varit i thailand, kan inte du berätta lite kort om hur det var där? har du planerat att åka tillbaka den här vintern? tacksam för svar! du är grym <3
ROM!!!! Har bott där i flera år och ÄLSKAR staden…
hej! är ute efter ett par snygga jeans till hösten. mörka och tighta gärna. har du några tips på var jag kan hitta och vilka märken?
KRAM
Shanghai och Hong Kong så klart! Där kan du köpa samma produkt men välja om du vill betala 50, 500 eller 5000. Där finns allt. Man kan även sy upp egna kläder och leka designer för ett tag. Bästa tänkbara shopping!
Storstad som ligger mig varmt om hjärtat…Jaa, Göteborg
Svensk storstad iaf ^^
New York in my heart säger jag bara! Var där i juni och jag ska verkligen åka tillbaka!
Har varit i Paris, dock ganska länge sen nu, men minns att det var superfint där
Belgrad!! jag bara älskar belgrad! Allt är billigt, klubbarna är fantastiska, vackert folk, maten, allt! och för min del underbara vänner, känner några Serbiska tjejer där som är hur roliga och söta som hälst!!
En annan grej med Belgrad är att det är fortfarande inte så många som åker dit så det är inte så ”turistigt” så man kan verkligen uppleva hur livet är där!
STOCKHOLM <3 jag älskar stockholm, då man bor i finland å kommer från en stad mindre en umeå så är stockholm paradiset!
Jag är in love med Paris! Älskar den staden och absolut min favorit! Rom är också vackert men Paris ligger lite varmare om hjärtat faktiskt! Ser fram emot att åka till favoritstaden nummer 1 till våren!
Puss och kram från värmland!
LONDON! Helt självklart! Har dock inte varit i Paris
. Men dit kommer jag nog snart. London är bara bäst! Har bott där i 7 månader så vill du ha tips på uteställen så är det bara att fråga på
. Superfin blogg förresten!
Måste vara så roligt att ha möjlighet att resa såpass mycket som du gör
PARIS och London!
Bangkok,
rekomenderar framförallt shoppingen där,
jättestora marknader och hur stora klädaffärer som helst ! Iloveit♥
Och göteborg, ofc♥
Hej Kenza!
jag har vart i New York och det är mitt absoluta favoritställe
jag var där för ungefär ett år sedan och jag ska dit nästa år igen.
jag har även vart i Barcelona, mycket fin stad!
puss & kram!
åå jag ska åka till mallorca om 3 veckor ska bli helt underbbart har du varit där? är det fint där?
hade bäst!
Längtar tills den dagen jag reser till New York!
Sydney! Grym shopping där, lite dyrt men jag älskar det!:D
Jag har vart i dom flesta storstäderna men den klart bästa är Bangkok, det är många som tror att det bara finns fake märken där men de är bara bullshit, det finns lika mycket äkta som i sveriga, och ni som tvekar att åka dit, åk dit ni kommer inte att ångra er! I PROMISE
Jag tycker du kan skriva lite om kreta
hihi! Kram
http://mallanforalltid.blogg.se
http://mallanforalltid.blogg.se
http://mallanforalltid.blogg.se
LÄS O KOMMENTERA:)
Undrar alldtid hur lång du är ?
Favoriten är Paris! Har besökt lite olika städer och länder, men ingen stad har förtrollat mig som Paris. Har redan lyckats vara där två gånger de 3 senaste åren, och det kommer bli fler besök!!! Funderar STARKT på att ta ett uppehåll från mina universitet studier för att bo ett halvår i Paris!!
Jag verkligen ÄLSKAR att resa!!
LONDON!! världens underbaraste stad och NY såklart
Haha, jag har bara varit i London och Paris och älskaaaa båda… var i Paris för typ en vecka sen och saknar det Fätttttt
NY & Dubai är underbara platser med bra shopping!
Har du sett http://FBOOK.se förresten?? En kul sida med det roligaste från Facebook!
Asbra!
Ha det så bra! Kram
los angeles,berlin,paris och rom älskar dom städerna sååå mycket
ST PETERSBURG!
trodde det var en unkel, skitstad, men oooh vad jag älskar petersburg nu!
massor med clubbar, skitbilligt med drickor och cigg, massa massa shopping (skitbilligt) gulliga små marknader, asvackert. you should try it!
man lever billigt, bra och roligt där.
Själv tycker jag att HongKong är ett MÅSTE att besöka innan man dör
Vad gullig du är som börjat svara på kommentarer och grejjer
Har också varit i Paris… Kände mig som hemma där! 
puss
Finns bara en stad, Stockholm forever and ever!
San fransico är grymm!! <3
Mine favorittbyer er London, New York og Los Angeles!
Love them all! Er enig i det du skriver om Milano, ikke dra dit for shoppingen!
Vart i Paris reste du? Vad heter hotellet?
Hej, jag måste bara få fråga en sak. När du hade tandställning hade inte du lite problem ifall du skulle stula eller kyssas. Fastnade inte tungorna ibland? ;P
New York- för shoppingen (och att det seriöst känns som att promenera i en filminspelning:)
Istanbul- för att det är världens häftigaste stad (både kulturellt sett och hyfsad shopping också)
Paris- har allt!!!!!
London, utan tvekan!<3
Roma kommer alltid vara högt upp på min lista efter att jag har bott där och alla minnen som finns angående galna kvällar och sköna människor för att inte glömma shopping och dylikt.
Däremot är NYC en stad som jag alltid vill komma tillbaka till om och om igen =)
HONGKONG!!
Underbar shopping i en otroligt fin stad med massa sevärdigheter. Staden sover aldrig!
Barca & Pariiis!!!
Kenza! Jag tror att du har fått fel uppfattning om New York… Staden är amazing! Stressen är vad man gör den till, och man måste nog veta vart man ska och inte besöka de typiska ”turiststråken”!
Kenza, jag har en fråga som är orelaterad till detta ämne, men så himla viktig (för mig!). Jag ska träffa elite model snart, har skickat in bilder och dom visade intresse. Jag är inte pinnsmal, har storlek 38 och har ganska runda former. Jag är jätterädd för att de ska avvisa mig pga det. Du är ju väldigt smal i dig själv, men har, som du själv sagt, ”lagt på dig lite” på sistone och blivit ganska kurvig. Var Elite ”hårda” mot dig när det gäller kropp och storlek, bad de dig hålla en diet eller motionera? Klagade dom på något? Är det stränga när det gäller att vara smal? Jag är som sagt inte modellsmal och vill så himla gärna bli modell, är rädd att det faktum att jag inte har en modellkropp står i vägen för min dröm. Hjälp mig!
åk till ATHEN! Slår vad om att du kommer älska det. Kanske inte bästa shoppingen, men absolut bästa nattlivet och bästa atmosfären! En gång Athen, alltid Athen. Så är det bara. Det är en väldigt stor stad så det tar tid att upptäcka allt, vilket iofs är kul. Åk dit på hösten eller våren, på sommaren kokar staden
you should really put your blog in English. I don’t understand a thing with google translate :p
london är min favorit, shoppingen där är fantastisk! nästa gång du är i london måste du se musikalen we will rock you, helt klart det bästa jag sett!!
BANGKOK.
Jag älskar verkligen Milano, Underbart där
KOLLA GÄRNA MIN BLOGG ALLA !
Barcelona känns som mitt andra hem
Helt underbar stad på alla sätt. Skulle dock vilja pröva på London!
jag har en viss kärlek till new york men de kan bero på att jag varit där så många gånger eftersom min moster och kusiner bor på manhattan. det är en jävlans rolig stad! shoppingen är mer än grym!
paris är ligger också på topp 10 tycker jag.
dock tycker jag du har lite fel om de där att åka på sommarn. oftast är jag i new york på sommarn. visst de är varmt men fyfan vad härligt de är att ligga i centralpark, sitta på utecafén osv. fast jag kan förstå dom som har svårt fär de på sommarn, de är en vannesak den där värmen. ibland kan den va äckligt jobbig.
cypern ! för sol & bad
Håller tyvärr inte med dej om London, tyckte inte alls dem var trevliga där… snarare tvärtom :S
Vet inte om du har varit i Kalifornien någon gång, i alla fall så är San Francisco ett hett tips! En helt underbar stad som har allt. Det är bohemiskt, hemtrevligt, trendigt och sjukt vackert på en och samma gång. Där skulle jag mer än gärna bo, älskar San Francisco <3 USA:s bästa stad!
Londoooon!
vädret kunde väl ha vart aningen less rain, när man väl bor här, men fan vad fin stad det är!
min stora dröm är att åka till new york
Do you see your celebrity like an inconvenience ?
Hejsan hejsan.
London och paris är mina favorit städer. Och göteborg.
haha.
London är en bra stad om man vill shoppa och dricka god öl..
Sen paris är ju kääärlekens stad, men också värsta bra shopping staden också..
men jag vill åka toöö new york
LONDON ÄR ETT MÅSTE, där finns allt som behövs, dessutom är det ganska nära, dvs man får billiga flygbiljetter! Där kan man spendera en hel mysig vecka!!!
London! Flyttar dit om 2 veckor
London är fan det bästa som finns, jag är nog konstig att tycka att det är sjukt mysigt att åka tunnerbana i London, men det tkr jag xD
Nu har inte jag lusläst alla kommentarer, men det verkar inte vara någon som har propagerat för Bryssel. Säger bara Bryssel, Bryssel, Bryssel!!! Må hända att jag älskar staden så mycket för att min pojkvän bor där. Men det är inte för inte som jag har varit där 6 gånger under loppet av ett år. Jag tycker alla Europeer borde besöka staden, det är trots allt hjärtat av EU, typ. hehe
Kram
London!! Helt underbart.
På andra plats kommer Barcelona, fast det var så j*vla varmt när jag var där, värmerekord eller något trots att det var på hösten.
Krakow är också mysigt om man vill ha lite mer kultur och historia.
Nu kan ju inte jag direkt relatera till nattlivet då jag bara är 16, men man kan göra mycket annat!
önskar jag också hade så mkt pengar..
Krakow! En stad som många inte tänker på, eftersom att den inte är en huvudstad. Men den ligger i södra Polen, och är asmysig! Shopping var helt okej, mycket ”skräp”, men i de stora varuhusen (jag menar STORA) fanns mkt kedjor så som hm, zara osv, men även kedjer i samma stil som inte finns i sverige, i samma prisklass. Mycket snygga skor fanns i butikern, men konstigt nog lyckades de flesta polska kvinnorna hitta de allra fulaste skorna.
Hur som hellst, jättehärlig stad, jag var fjorton när jag var där, så några partynätter var det inte tal om, men jag såg mkt klubbar osv!
Paris är bäst!
ROOOMA!
kroatien värlens vakraste land.
människorna är jätte trevliga och maten är helt fatastisk
ISTANBUL! no doubt about it.. kom hem därifrån från mitt första besök i tisdags och jag blev kär!!! fantastisk stad och du måste bara åka dit. du kommer inte ångra dig!
ÄLSKAR LONDON =D
PAris e oxå undebart!!!
Om man vill åka liite längre och annorlunda så sejär jag bare Chile! Santiago är en skön stad mycket shopping, och man blir inte indragna i affärer som man kan bli på vanliga turistställen


Vill man ligga på stranden så är Vina del mar fantasktist
annars är det rolit att bara köra omkring eftersom det är jätte vackert landskap
bangkok!
London,paris,rom,berlin,prag och många mer!!!!!<333
ska till NY till våren oxå:D
ska bli så kul!!!;)
åh topshop i london är GRYMT, var i london i 4 dagar och två av dom hängde jag inne på topshop, love it:D
En fråga bara.
När i höst ska du till London?
Vill du ha ett riktigt party och semester ställe ska du helt klart åka till Turkiet… (Alanya eller side). och det blir bäst om du åker på högsesongen. jag lovar du kommer danska brallorna av dig
;)<3 skriv gärna tillbaka, skulle vara såå roligt<3 puss<3
Alanya!
Paris är helt klart min favoritstad!

Är helt kär i hela Frankrike,och det
känns som ett måste att åka till södra Frankrike!
Jag gillar det så mycket att alla i klassen vet det,
lärarn valde Frankrike åt mig då vi skulle ha
ett föredrag om ett land,och jag vill ha
en stoor tavla i mitt rum av Eiffeltornet,samt
dynor som har frankrikes färger.
Ska också lära mig franska,och har ennu
inga möjligheter att lära mig det i skolan,så
jag läser hemma i mammas franska böcker.
Har också planer på att fara och studera till Frankrike.
Men måste erkänna att det franska hotellmorgonmålet
inte var så extra
Kram! //Lisa
Köpenhamn, London och Barcelona!
Då måste du ut i London! Awsome! =) ska dit i höst med
Paris, men jag menar egentligen inte för shoppingen. Staden är ju bara så otroligt vacker, Speciellt Montmartre utsikten mot eiffeltornet och hela stan (+en o annan ‘rastafarifest’ heh)
Berlin.. den staden har allt.
BANGKOK!!! Knäcker alla städer du nyss nämnt!
Budapest & New York är mina favoriter
san diego! paradiset på jorden, för mig iaf! om man är en surf- och skate-tjej som jag, så är den perfekt. + att det finns sjukt mycket roligt att kolla på, god mat, trevliga människor och det händer så galet mycket hela dagarna!
Sydney och New York slår allt!
Har du varit i Sydney ngn gång?
Moskva är utan protest något varje bör besöka.
paris och barcelona e toppen!
Min dröm stad att fara till är L.A !

jag å min kompis vill så fara dit på språkresa men älskar London och Milano har varit där också
aahhh. Älskar paris, gött att jag ska dit snart också
I’m a true new yorker! Det är helt klart ett måste innan man dör. Har bott här ett år nu och min kärlek till new york är oändlig. Hör av dig om du kommer igen så ska jag presentera det bästa nattlivet för dig, outstanding, awesome, great!
Amsterdam or Rotterdam, The weather isn’t nice right now, but they’re lovely shopping city’s.
Love from the Netherlands
London kommer högt på listan, men så bor jag ju här, grym stad med klubbar, shopping, (har du inte varit på brick lane i London måste du dit)
Annars skulle jag säga Berlin cool musik scen och fantastiskt klubbliv och shopping.
Men om du vill åka till ett mer udda ställe säger jag Ljubljana, Sloveniens huvudstad, finns så mycket att se i denna vackra stad, bra uteliv med klubbar och mysiga barer och restauranger ut med floden, varför inte sitte i skymningen och röka vattenpipa.
skulle hemskt gärna vilja veta vart du köpt din skinnjacka, har letat runt men hittar inga så tajta :/
åk till London! Eller Brighton!
Det är helt otroligt i Brighton!
Jag blev kär direkt när jag kom dit!
Ah håller med din om New York, de som inte vart där åk dit! Det var verkligen en upplevelse, tänker åka dit igen =D
Frankrike är männinskorna inte så trevliga om man inte vill snacka franska =/ London helt okej var där första gången när jag var 2 år =P HAha va i NY nu på sommaren som min kompis som bodde där då men kom hem nu XD
Paris all the way
Oh ja, Paris in my heart!
Det är svårt att hitta en mysigare vackrare stad och som har precis allt än Paris. Att sitta vid Seine en med en flaska vin en vårkväll är något av det finaste som finns! Sen skadar det ju inte att det finns en del snygga fransmän också.;)
Du som elsker shopping MÅ dra til Roma en gang!
Uten tvil en av verdens nydeligste byer, og shoppingen er fantastisk.
Åk till Rom som är en underbar stad, massor av att se och en otroligt vacker stad. Sen Köpenhamn är otroligt fin stad och ströva runt i och danskarna är så trevliga människor.
LOS ANGELES!!!!<3<3<3
:)
London är världens härligaste stad! Har också alltid velat åka till New York och L.A.
Favoriterna i London är Primark och River Island.
Barcelona bär det av till nästa år
london, sjukt kul är det där.
finns mkt att se och superbra shopping.
gick på oxford streat och om man inte vill handla så dyrt kan man besöka priemark som khar tex skor för 1 pund.
där finn kläder, skor, accesoarier, inredning och allt möjlit.
ja gick där i 2 dagar.
dock är det mkt folk där så man får va snabb.
superbra blogg btw.
kram frida
Hamburg ,tyskland är en otrolig stad som alltid kommer betyda massor för mig,kanske delvis för jag blev kär där haha. Men jätte fin stad me Bästa shoppingen
Min favorit är Rom! Nu när vulkanen inte längre håller på så åk dit med killen din
Själv var jag där med min dåvarande pojkvän som är italienare och kan Rom ganska bra – det var supermysigt och romantiskt! Såg även Claudia Schiffer när vi var där 
Älskar London. Världens bästa shopping och människorna är helt underbara.
Men ska nog åka till Paris i maj över min födelsedag. Hoppas verkligen att det blir av. Är jättenyfiken på den staden
Heej! Jag funderar lite på att åka till Barcelona någon gång nästa år… vilken stadsdel och hotell bodde ni på? =)
hej
såg att du ska till london i höst, när? ska nog dit med mamma, lillasyster och (kanske) mormor. har du några tips på shoppingställen där? kram ^^
Oh, you go back to Paris nex year?
It’s so good! Paris is truly the most beautiful city in the world, finally in my opinion. I hope to be part of the fans you meeting while your traveling, when did you next come to Paris! And, sorry for my bad english –’
Your blog is great! Keep up-it!
From France.
kul att du älksar London, jag ska dit i höst och kommer nog dööö på all underbar shopping
Jag har vart i Paris en gång men var typ fem då, men i vår drar jag dit igen! men det är rätt dyrt va? En stad du måste besöka är Los Angeles, jag blev helt kär i staden, den är helt underbar. Så otroligt fina stränder, och shoppingen!! Sen alla nöjesfält, som disneyworld, disney adventure och Universal Studios. Så otroligt coolt. Tack för den bästa bloggen!!
Paris är så sjukt grymt! Alla sevärdigheter är sååå coola. Dock är jag bara 13 år så testar ju inte alla pubar precis haha
Men Paris är sååå fint och åh vad jag älskar det. Har man inte vart i Paris innan man dör så har man missat något riktigt stort och häftigt! Jag och familjen ska till Barcelona snart också. Jag och mamma shoppar, brorsan och pappa checkar fotboll. Perfekt ju! Haha. New york och London lockar mig inte så mycket faktiskt… lite synd men vill åka dit någon gång iallafall! Frankrike är ett underbart land och vi ska (haha nu låter det som vi reser hela tiden men det gör vi verkligen inte!) nångång åka till Nice i Frankrike. Mamma har vart där några gånger (somsagt det låter som det) och pappa och mamma var där. Verkar heeelt underbart fint! Men har ni inte vart i Paris eller Frankrike överhuvudtaget: ÅK DIT!!!
Kram
new york är helt klart min favorit! var där och jobbade på en pr-firma hela sommaren, och blev helt förälskad!!
new yooooooork! åh shiet vilken stad! speciellt under nyår
så jäkla ball stad. vi firade nyår vid times square och ah… rom är helt fantastiskt, som gamla stan typ.
nästa år kanske jag åker till phoenix i arizona, en utav varmaste delstaten i usa, haha undrar om jag klarar det ;o
Manchester är perfekt för den som gillar att festa, och festa BILLIGT! Och den som inte gillar att festa kommer göra det efter att ha varit där!
Gööööööteborg såklart, åh älskar <3
Och Chicago är ett underbart ställe <3
New York helt klart
Du borde åka till Luxemburg! Jag vet – konstigt val men jag bodde där i nästan ett år och det är helt fantastiskt fint. Litet och kanske inte mycket shopping men superfint och utelivet är GRYMT (speciellt Scott’s som ligger i ravinen och äldsta stadsdelen Grund, k’ramba, VIP-room och white i centrum).
Åk dit! Fler borde upptäcka Europas grönaste, backigaste och finaste land
har london fina kläder och hur e priset där?:)
PRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAG!!!!!
Jag har åkt med bil från Sverige genom många länder, Tyskland, Tjeckien, Slovakien, Ungern, Slovenien,Serbie, Montenegro (jättefina stränder), Croatien (lika så), ett ställe du ska besöka är Croatien
Om Justin Bieber skulle komma till Sverige i höst, skulle inte du kunna intervjua honom då? Jag menar du är Sveriges sötaste tjej & han behöver få veta att svenska tjejer är snygga!
kenza!! du borde åka ner till staden novalja som ligger på en ö i kroatien på weekendresa och bara festa loss! så sjukt underbart är det där! tre stora nattklubbar (och några mindre barer) ligger uppradade längs en jättefin strand som heter zrce. även där dansar man under bar himmel! på dagarna har klubbarna after beach party, man ska helt enkelt komma dit direkt efter stranden och festa i bikinin. dom anordnar även jätteroliga tävlingar! stranden i sig är jättefin och ren och vattnet är jätteklart och turkost. dom säljer även jättefina smycken! speciellt ringarna!
det var verkligen en av mina bästa resor, jag åkte dit i 10 dagar och festade varje kväll. allt var så himla magiskt och mäktigt! det går inte att beskriva! du borde verkligen åka dit 
DUBLIN!
Bor i San Francisco and I just love it here! USAs häftigaste stad. Har allting! Det är så himla vackert här också, helt otroligt. Något man bara måste se med egna ögon.
Hamburg är underbart!!! Kan rekommendera baren ”20 up” – dyr men fantastisk utsikt!
LÄtt underbart med Barcelona
blir att åka dit där nu under hösten 
älskar Berlin!
Stockholm er og blir best!! Har vært der rundt 19 ganger og er 16 år.. haha! Málaga, Sevilla og Berlin er også fantastiske
Venedig är underbart och mysit
Fast London och Paris ligger också högt upp på min lista!
Jag tycker att det är underhållande att alla tror att man måte vara 21 för att komma in på krogen i usa. 21års gränsen är bara för att dricka där inne. Visar du legg på att du är under 21 får du ett armband med texten do not serve. Och det ser bartendern och vägrar därför servera dig alkohol. Dom släpper in 15åringar på krogarna där utan att det är några problem. Det är oftast ingen åldergräns på att komma in.
Hej Kenza!
jag har varit i Bulgarien i Sunny beach:) där får du sol,bad,kläder,väskor,skor och super god mat för jätte bra priser!!<3 Det är värkligen underbart där:) Dom har hur mycket kläder,skor och väskor där som helst över allt säljer dom det hahah så det är bara att shoppa loss där, det gjorde jag!!;D<3
hoppas att det e ett pra tips
kraam<3
Las Vegas har allt!!!
Var i L.A i december och jag kan bara säga JAG ÄLSKAR DEN STADEN ! Tycker du absolut ska åka till L.A. Körkort och bil är bra, men bor man rätt så funkar det med tunnelbana och buss också ! Ett tips bara.
Hoppas du får ett bra fortsatt år !